Yükleniyor
Seçenekli bir ürün seçtiniz !
Lütfen ürün seçeneğini belirleyiniz
   MARKALARIMIZ
   TÜRE GÖRE ARA
   MODELE GÖRE ARA

   İphone Yedek Parçaları

   İphone kullanıcıları hem akıllı cihazlarını kullanırken cihazın teknik detaylarının yanında dokunmatik ekran, kasa, hoparlör, batarya ve tuş takımı gibi özelliklerinden de yararlanmaktadır. Bu anlamda cihazın birçok özelliği de beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz.

   iphone Dokunmatik Ekran

   İphone’larda yer alan dokunmatik özelliği, gerçek anlamda birçok kolaylık sağlar. AssistiveTouch özelliği sayesinde aygıtınızı rahatlıkla kontrol edebilir ve kıstırma ya da birden çok parmakla kaydırma özelliğini kullanabilirsiniz. AssistiveTouch özelliğini açtığınız zaman karşınıza bir menü çıkacaktır. Menüyü ekranın herhangi bir köşesine sürükleyebilir ve daha sonra menüye dokunup açabilirsiniz. AssistiveTouch özelliğini açmak için ‘Ayarlar-Genel-Erişilebilirlik- AssistiveTouch’ sırasıyla takip etmeniz gerekiyor. Daha sonra bu özellik ana ekrana gelecektir. Buradan pratik bir şekilde kullanıma başlayabilirsiniz.

   Ekran

   Apple çözünürlük konusunda zaman zaman eleştiriler alsa da İphone cihazlardaki ekran kullanımı konusunda herhangi bir sorun yaşanmıyor. Daha çok 6S ve 6S plus üzerindeki ekran çözünürlükleri kullanıcılar tarafından da memnuniyetle karşılanmaya devam ediyor. İphone ekranlarında 5 ve 5S modellerinde kullanılan tasarım da oldukça uygun. Ayrıca birçok modelde kullanılan yumuşatılmış kenarlar ve ekran özellikleri İphone yedek parçaları arasında oldukça dikkat çekiyor. En çok tercih edilen model olan İphone6 ile birlikte kullanıcılara daha büyük bir ekran sunulmaktadır. Ayrıca 0,7 inç büyüyebilen ekran, beraberinde birçok yeniliği de getirmektedir. 366 ppi keskinlik oranına sahip olan bu ekran ayrıca İphone5S’te kullanılan Retina ekran ile aynı keskinlikte sunulmuştur.

   Kasa

   İphone cihazların kasa özellikleri de dikkat çekiyor. 4 ve 4S cihazlarda cam kasa kullanılan bu cihazların diğer serilerinde de aynı şekilde kullanımlara devam ediliyor. Bunun yanında oldukça sağlam bir yapıda olduğu da biliniyor. Kullanıcılar dilediği zaman bu kasaları değiştirebiliyor. Yani daha çok çizilme ya da çatlama gibi olası durumlarda İphone kasaları uygun bir şekilde yenisiyle değiştirilebilmektedir. Bu durumda İphone cihazların ayrı bir özelliğini gündeme getirmiş oluyor. Son sürüm İphone’lerde camdan metal kasaya geçiş yaşanmıştır. Bunun nedeni ise 4 ve 4S modellerinde kullanılan cam kasalarının kırılgan olmasıdır.

   İphone Şarj Aleti

   İphone yedek parçaları arasında yer alan şarj aletleri de oldukça önemlidir. Orijinal şarj aleti kullanımlarında bataryanın ömründe herhangi bir sorun yaşanmazken, orijinal olmayan şarj aletleri kullanıldığından günden güne bataryanın ömrü de azalmaktadır. Bu yüzden kullanımlarınızda İphone cihazınız ile verilen şarj aletini kullanmanız gerekiyor. Günümüzde birçok kullanıcı aslında bataryayı şarj ederken pil ömrünü azaltıyor. Çünkü şarj dolumu tam yapılmadan ve şarjın süresi tam olarak bitmeden kullanımlar devam etmektedir. İphone cihazı batarya konusunda oldukça sağlam olsa da, zamanla bu tür yanlış kullanımlar sonrasında pil ömrü azalmış olacaktır. İphone kullanıcılarının bu konuya da gereken özeni göstermesi önemlidir.

   Hoparlör

   Yedek parça konusunda İphone cihazlarda dışarı ses vermek için sadece bir tane hoparlör bulunuyor. Sol alt kısımda yer alan bu ürün, sağındaki benzer kısım ile mikrofon işlevi görmektedir. Üst kısımda ise telefon görüşmelerinin duyulmasını sağlayan bir hoparlör yer almaktadır. Bazen kullanıcıların İphone cihazlarından herhangi bir ses duyamaması gibi problemlerle karşılaştığı biliniyor. Bu tür durumlarda yapmanız gerekenler ise ‘Ayarlar-Sesler-Zil sesi ve uyarılar kaydırıcısı şeklinde ilerlemeniz gerekiyor. Buradan ses düzeyini yükseltebilir ve kullanımlarınıza devam edebilirisiniz. Bu adımları uyguladıktan sonra sesi test etmenizi de tavsiye ediyoruz. Ayrıca aygıtınızda bir zil anahtarı varsa bunun zil modunda olduğundan da emin olmanız önemlidir.

   SIM kart kapağı

   İphone yedek parçalar arasında en önemli teknik detaylardan biri de SIM kart yuvasıdır. SIM kartınızı çıkarabilmeniz için ilk olarak bir ataça benzer aparata ihtiyacınız olacak. Daha sonra bu aparatı SIM kart yuvasının yanında yer alana deliğe sokmanız gerekiyor.

   Bu yuva dışarı çıkana kadar düz bir şekilde bastırmanız önemlidir. SIM kart yuvası çıktığında, dışarı çekip kartı dikkatli bir şekilde takabilirsiniz. Kartı yerleştirdikten sonra SIM kart yuvasını yeniden yerine bırakabilirsiniz. Oldukça pratik bir işlemdir fakat İphone cihazlar teknik bakımdan çok donanımlı olduğu için daha hassas bir yapıdadır.

   Tuş Takımı

   Tuş takımı bakımından birçok özelliği sizlere sunan İphone’da klavye kullanım ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için ilk olarak klavye bulmanız gerekiyor. ‘Ayarlar-Genel-Klavye’ takip ederek klavyenizi seçebilirsiniz.

   Daha çok tercih edilen İOS 8 için 5 klavye seçeneği bulunuyor. Minimum, Fleksy, Swype, Touchpal ve stach klavyedir. Bu klavyelerin özellikleri de birbirinden farklıdır. Cihazı yeni kullanmaya başlayanlar ilk olarak yazı yazarken zorluk yaşayabileceğiniz ‘Otomatik düzeltme’ ve ‘Yazım denetimi yap’ seçeneklerini kapatabilir. Bu sayede kullanımı daha kolay olacaktır.

   İphone’da Türkçe klavye yerleşimi kullanılabilir. Yani Türkçe Q klavye yerleşimi bulunuyor. Takip edeceğiniz ‘Ayarlar-Genel-Klavye’ menüsünden ‘Türkçe’ seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve daha pratik bir kullanım yapabilirsiniz.

   Tuş Boardı

   İphone kullanıcılarının en çok sevdiği kullanımlardan biri de tuş boardıdır. Fakat bazen bu tuş yani ‘home’ olarak adlandırılan board da sorunlar yaşanabilir. Menü ve birçok özelliği görebilmek adına ön tarafında bulunan tek tuş olan ‘tuş boardı’ en çok sorun yaratan parçalardan biridir.

   Kullanıcıların parmağının altındaki bir tuş olması, böyle bir durumlar sık karşılaşılması anlamına gelebilmektedir. İphone’in tüm modellerinde düzenli olarak bozulabilir ve tamir ihtiyacı duyar. Bu durum aslında sinir bozucu bir hal alabilir ve kısa sürede arızası giderilebilir.

   Bu konuda en çok yapılan şikâyetler ise;

   • İphone tuş boardı arıza yapıyor,
   • Home tuşu içine çöktü,
   • Ana ekran tuşu sorun çıkarıyor,
   • İphone menü tuşu çalışmıyor,
   • Home tuşu basmıyor,
   • Home tuşu bazen çalışmıyor şeklindedir.

   İphone Batarya

   İphone cihazlarda daha çok karşılaşılan sorunlardan biri de batarya ömrüdür. Pil ömrünü uzatmanın birkaç yolu vardır ve kullanıcılara tavsiye edilmektedir. Bataryanızı daha uzun süreli kullanmak için;

   • Ayarlar-Duvar kâğıtları ve parlaklık-Otomatik parlaklık aç şeklinde işlem yapabilirsiniz.
   • Manuel olarak ekran parlaklığını düşürebilirsiniz.
   • Hareketliliği azaltabilirsiniz. Yani hareket eden duvar kâğıtlarını kullanmadan batarya süresini uzatabilirsiniz.
   • Bluetooth kullanımı yapmayarak pil ömrünü uzatabilirsiniz.
   • Sürekli açık olan 3G/4G kullanımı kapatabilirsiniz.
   • Sürekli açık olan WIFI kullanımını kapatabilirsiniz.
   • Uygulamaları otomatik olarak güncellemeleri iptal edebilirsiniz.
   • Yeni verileri al özelliğini kapatabilirsiniz.

   Bu işlemler pil ömrünü uzatma yöntemleridir. Ayrıca kullandığınız uygulamaların ne kadar şarj tükettiğini de bilmeniz önemlidir. Oyun oynamak ve internette film izlemek şarj süresini hızlı bir şekilde düşürebilir.


   1